Yönetim Kurulu

 

Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger, Başkan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nden 1976'da mezun olan Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger, yüksek lisans derecesini yine aynı bölümden, doktora derecesini ise ABD Pennsylvania State Üniversitesi'nden summa cum laude ile almıştır. 

Prof. Dr. Ediger'in meslek yaşamı endüstri, devlet ve üniversitedeki eşzamanlı görevlerinden oluşmaktadır. Endüstri deneyimini, 1977-1998'de çalıştığı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Araştırma Merkezi'nde çeşitli ulusal ve uluslararası projelerde araştırma, koordinatörlük ve yöneticik yaparak elde etmiştir. 1998-2010'da T.C. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde ilk kez oluşturulan Enerji Danışmanlığı görevine ilk atanan kişi olarak, üç cumhurbaşkanıyla çalışma fırsatını elde etmiştir. Akademik kariyerine ise 1976-1977 arasında ODTÜ'de araştırma asistanı olarak başlamış, 1982-1986'da Penn State Üniversitesi'nde araştırma/öğretim asistanlığı ve laboratuvar uzmanlığı yapmış, 1987-2010 arasında da ODTÜ'de ders vermiş ve tez danışmanlığı yapmıştır. Şubat 2010'da İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde profesör olarak atanan Ediger, burada Araştırma ve Lisansüstü Politikalar Direktörlüğü görevini yürütmüş, enerji alanında sertifika ve lisansüstü programları başlatmıştır. Ağustos 2011'den itibaren Kadir Has Üniversitesi'nde Strateji Geliştirme ve Araştırma Koordinatörlüğü ile Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevlerini birlikte yürütmektedir. 

Prof. Dr. Ediger ulusal ve uluslararası bir çok ödül sahibidir. Ediger, Osmanlı'da Neft ve Petrol adlı eseri ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Simavi Sosyal Bilimler Ödülü'ne, 2007'de de Türkiye Petrol Jeologları Derneği'nin Cevat Eyüp Taşman Ödülü'ne ve 2006'da ODTÜ Yılın Tez Danışmanı Ödülü'ne layık görülmüştür. 

Aralarında Dünya Enerji Konseyi Türkiye Ulusal Komitesi, Uluslar arası Enerji Ekonomisi Derneği ve Türkiye Enerji Ekonomisi Derneği, Türk Dil ilişkiler Konseyi'nin bulunduğu birçok bilimsel/sosyal vakıf ve dernek ve sivil toplum örgütünün kurucusu, yöneticisi ve üyesi olan olan Prof. Dr. Volkan Ş. Ediger, Energy Policy, Energy Conversion and Management, Energy Economics, Comptes Rendu ve JSSM Journal of Service Science and Management gibi çok sayıda uluslararası bilimsel derginin editörü, hakemi ve yayın kurulu üyesidir. 

Dr. Uygar Özesmi, Başkan Yardımcısı

Üç yıl önce Türkiye'nin ilk etik yaşam tarzı sitesi good4trust.org’u kuran Dr. Özesmi aynı yıl Türkiye'de Change.org’u kurmuştur. Şu anda Change.org Doğru Avrupa ve Batı Asya Direktörü olarak görev yapmakta olan Dr. Özesmi, iki dönemdir Dünya Sivil Katılım Birliği – CIVICUS Seçilmiş Yönetim Kurulu Üyesidir. 

Daha önce Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü ve TEMA Vakfı Genel Müdürü olarak çalışmıştır. BirdLife’ın Türkiye ortağı olan Doğa Derneği’nin 2002 yılında kurucu başkanlığını yapan Dr. Özesmi, aynı zamanda Sivil Toplum Geliştirme Merkezi’nin de kurucuları arasında yer almaktadır. Sivil toplumda profesyonel görev almadan önce Devlet Bakanı Adnan Kahveci’nin danışmanlığını, Erciyes Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü kuruculuğunu yapmıştır ve New York’ta Birleşmiş Milletler Kalkınma Programında çevre uzmanı olarak çalışmıştır. 

Good4Trust.org yanında Türkiye’nin ilk kitle kaynak projesi olan kusbank.org’u 2001 senesinde kuran ve 100'ün üzerinde bilimsel yayını olan Dr. Özesmi'nin Açık Radyo 94.9’da hafta içi sabah akşam iki programı vardır.

Av. Murat Yazıcı, Sayman

Murat Yazıcı 1970'te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. 1974-1989'da, Shell, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Exxon'da yönetici ve hukuk müşaviri olarak çalışmıştır. 1989 yılında kurduğu Yazıcı Hukuk Bürosu'nun aynı zamanda yönetici ortağıdır. Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde Türk hukuk sistemi konusunda kurslar, Milano'daki Universita Cattolica Del Sacro Cuore'de ise petrol hukuku konusunda seminerler vermiştir. 

Sayın Yazıcı otuz beş seneyi aşkın süredir petrol ve gaz sektöründe çalışmaktadır. Hâlihazırda şirketler hukuku, uluslararası tahkim, finansal işlemler ve özelleştirme konularında hukuki danışmanlık hizmeti vermekte, uluslararası ticari işlem ve müzakerelerde müvekkillerini temsil etmektedir. 

Murat Yazıcı, Petrol Platformu Derneği'nin (PETFORM) kurucusudur ve halen danışmanlığını yapmaktadır. Ankara Barosu, Uluslararası Petrol Müzakerecileri Derneği, Uluslararası Baro Derneği ve Türk-İsviçre İşadamları Derneği üyesidir. 

Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kirkil, Üye

Dr. Gökhan Kirkil Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunudur. ABD Iowa Üniversitesi’nden inşaat ve çevre mühendisliği alanlarında yüksek lisans ve doktora dereceleri vardır. 

İlgilendiği konuların başında yenilenebilir enerji ile atmosfer ve nehirlerdeki kirleticilerin dinamiği gelmektedir. Rüzgar enerjisi ve su kaynakları konularında önde gelen akademik dergilerde makaleleri yayınlanmıştır. 2009-2012 yılları arasında Amerikan Enerji Bakanlığı’na bağlı Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nda rüzgar enerjisi alanında çalışmalarda bulunmuştur. 

2011 yılında Amerikan İnşaat Mühendisleri Odası tarafından verilen Karl Emil Hilgard Hydraulic ödülünü al mistir. Amerikan İnşaat Mühendisleri Odası, Amerikan Meteoroloji Derneği ve Amerikan Jeofizik Birliği’nde üyelikleri bulunmaktadır. Halen Kadir Has Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 

Yrd. Doç. Dr. İstemi Berk, Üye

Dr. İstemi Berk Orta Doğu Teknik Üniversitesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü mezunudur. İzmir Ekonomi Üniversitesi'nden Finansal Ekonomi alanında yüksek lisans, Almanya Köln Üniversitesi'nden Enerji Ekonomisi alanında doktora derecesi bulunmaktadır.

2014 yılında doktor unvanını alarak yaklaşık bir yıl süreyle Almanya'nın Köln şehrindeki Enerji Ekonomisi Enstitüsü'nde (EWI) doktora sonrası araştırmacı olarak çalışan Dr. Berk, Ekim 2015 itibariyle Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamıştır.

Enerji ekonomisi alanında makaleleri bulunan Dr. Berk'in araştırma konuları arasında enerji ve ekonomik kalkınma, enerji fiyatlandırma mekanizmaları ile enerji piyasa modellemeleri bulunmaktadır.